Terméktervezőknek
Fröccsöntött termékek tervezése
A műanyag termékek életciklusát ugyanúgy, mint a legtöbb termékét, a kialakítása alapvetően meghatározza. Lehet a legjobb termékötlet, ha a formatervezésre, a funkcionalitásra és a gazdaságosan gyárthatóságra nem figyelnek oda, a termék bevezetése sikertelen lesz, vagy nem hozza a várt eredményeket.
Ma már egyre kevesebben (de még mindig sokan) tekintik pótanyagnak a műanyagot. Ők egy az egyben utánozzák a fából, üvegből vagy fémből készült termékeket, nem törődve a műanyagok specifikus tulajdonságaival.
A jó termékterv, amely figyelembe veszia funkcionális megfelelőséget,
az esztétikus (formatervezett) megjelenést,
az alapanyag megválasztását, megfelelőségét,
az előállítási technológia sajátosságait,
a megfelelő termelékenységgel való gyárthatóságot,
a piac jelenlegi vagy várható igényéhez való alkalmazkodást.
A funkcionalitásnál a műanyagok olyan speciális tulajdonságait emelném ki elsősorban, mint pld. a szilárdsági (rugalmasság), kémiai (vegyszerállóság) és termikus tulajdonságok.
A kis fajsúly miatt jelentős súlycsökkenés érhető el; a legtöbb műanyag vegyszerállósága (korrózióállósága) jobb, mint a fémeké; anyagában színezhetőek, ezért a fa vagy fémtárgyakra jellemző rendszeres utánfestés nem szükséges. Felszerszámozásuk után nagy termelékenységgel, jó csereszabatossággal, általában csekély élőmunkafelhasználással gyárthatók a belőlük készült termékek.
Esztétikus megjelenés szempontjából is kedvezőek a műanyag tulajdonságai. A legkülönfélébb felületi struktúrákat lehet kialakítani, a műbőrutánzatoktól, a különféle homokszórt vagy szikraforgácsolt felületetektől a csiszolt vagy „hoch polírozott” felületekig. Szemet gyönyörködtető térbeli ívek, lekerekítések alkalmazhatók.
Ma már olyan nagy számban állnak rendelkezésre műanyag-alapanyagok és ezek ötvözetei, hogy csak szakember tud felelősen választani közülük. Egyre gyakrabban készülnek egy-egy adott célra speciális anyagkeverékek is, a mai modern boszorkánykonyha nap mint nap hoz létre újabb és újabb kompozitokat a még jobb megfelelőség, a még gazdaságosabb gyárthatóság érdekében.
A jó terméktervnek alkalmazkodni kell a tervezett előállítási technológia sajátosságaihoz. Más-más szempontok kerülhetnek előtérbe a leggyakrabban alkalmazott műanyagos technológiáknál, a fröccsöntésnél, extrudálásnál, vákuumformázásnál stb. Figyelembe kell venni, hogy a megolvasztott, meglágyított műanyag-molekulák eltérő irányban eltérő szilárdsági és egyéb tulajdonságokkal rendelkezhetnek. Tekintettel kell lenni a műanyagok zsugorodására és zsugorszórására is (a fajtérfogat-változásból és a lineáris hőtágulásból adódik), mert kihatással van:
a méretpontosságra (folyásirányban és arra merőlegesen lényeges eltérés lehet)
alakhűségre (falvastagságváltozások vetemedéseket okozhatnak)
esztétikus megjelenésre (bordák felületi beszívódásként jelentkezhetnek).
A termelékenységre is jelentős hatással bírhat a termékterv. A falvastagságok nem megfelelő (optimális) megválasztása anyagpazarláshoz, a gyártáshoz szükséges energia és idő növekedéséhez vezet. A műanyagos kialakítás során törekednünk kell az egyenletes, vékony falvastagságra. Amennyiben a funkcionalitás nagyobb merevséget igényel, azt inkább az alapanyag-megválasztással ill. bordázással kell megoldani, mint a falvastagság növelésével.
Egy nem kellő gondoskodással, nem műanyagszerűen megtervezett termék bonyolultabb és drágább szerszámozást igényel, a gyártás során csak lassabb szerszámmozgások érhetők el, valamint mozgó betéteknél gyorsabban amortizálódik a szerszám is.